Марина Патяшина: Соңгы ике атнада Covid-19 белән авыручы балалар санының артуы күзәтелми

2020 елның 14 ноябре, шимбә

Татарстан Республикасында яңа коронавирус йогышы белән авыручыларның гомуми саны 9180 кеше тәшкил итә. Сентябрь аенда – 721 очрак, октябрь аенда-1187 (үсеш 52%), ноябрьнең ике атнасында 763 очрак теркәлгән. Бүген бу хакта Татарстан Республикасы Хөкүмәте Йортында узган республика киңәшмәсендә Роспотребнадзорның ТР буенча идарәсе җитәкчесе Марина Патяшина хәбәр итте.

Киңәшмәне барлык муниципаль районнар белән видеоконференцэлемтә режимында Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов уздырды. Киңәшмәдә Татарстан Премьер-министры Алексей Песошин катнашты.

Марина Патяшина билгеләп үткәнчә, Россия Федерациясендә 100 мең кешегә 1281,2 очрак исәпләнә, Татарстанда – 100 мең кешегә 235,2.

2020 елның 5 ноябрендәге санитар-эпидемияләргә каршы комиссия карары белән төбәктә түбәндәге чикләүләр кертелде: массакүләм чараларның сыйдырышлылыгы буенча 50% ка кадәр чикләү, чараларны оештыручылар тарафыннан битлекләрне, бию һәм фан-зоналарны тамаша чараларында куллануны контрольдә тоту.

Марина Патяшина билгеләп үткәнчә, соңгы ике атна эчендә Covid-19 белән авыручы балалар санының артуы билгеләнмәгән. Шул ук вакытта 65 һәм аннан да күбрәк яшьтәге кешеләр саны – 1,5 тапкыр, хезмәткәрләр өлеше-19 – 49% ка, пенсионерлар өлеше-19 – 57% ка, пневмонияләр өлеше – 20% ка, Covid авыр формадагы затлар өлеше-19 – ике тапкыр артты.

Республикада иң имин булмаган районнар - Югары Ослан (август-ноябрь айларында - 100 мең кешегә 335,5 очрак) һәм Нурлат (август-ноябрь айларында - 100 мең кешегә 73,3 очрак).

Хезмәт коллективларында авырулар турында сөйләгәндә, Марина Патяшина хәбәр иткәнчә, ике атна эчендә 34 чыганак тикшерелгән, 22дә (яки 65%) хокук бозулар ачыкланган.

Соңгы ике атнада шулай ук 1458 объект тикшерелде, 311 күрсәтмә бирелде, суд карарлары белән 3 объектның эшчәнлеге туктатылды.

Пассажирлар транспорты предприятиеләре эшен контрольдә тоту дәвам итә. Ике атна эчендә 33 объект тикшерелгән, 4сендә бозулар ачыкланган (соңгы тукталышларда транспорт салоннарын санитар эшкәртү үткәрелми, машина йөртүчеләр тарафыннан битлекләр һәм перчаткалар кулланылмый, дезинфекция чаралары юк һ.б.).

Ике атна эчендә 76 азык-төлек булмаган сәүдә предприятиесе тикшерелде, 4сендә хокук бозулар ачыкланды. Моннан тыш, 247 азык-төлек сәүдә объекты тикшерелде, 8-гә хокук бозу очраклары ачыкланды.

Марина Патяшина көзге каникуллар вакытында балаларның ялын һәм сәламәтләндерүне оештыру турында сөйләде. 729 мәктәп яны лагере эшләде - 47928 бала ял итте, 33 шәһәр яны лагерендә 5296 бала ял итте. Бу чорда 11 лагерьда 15 хокук бозу очрагы ачыкланган. Температура югары булган балалар һәм авыру очраклары ачыкланмады.

Белем бирү оешмалары артыннан контроль дәвам итә. Әйтик, иртәнге фильтрларны кулланып, 2020 елның 1 сентябреннән температурасы һәм ОРВИ симптомнары булган 7075 бала һәм 137 педагог дәресләргә кертелмәгән.

Татарстанда гриппка каршы вакцинация оештырылган. 2020 елга план - 2 341 730 кеше (ягъни халыкның 60% ы). 1 727 537 (ягъни 74% ы) вакциналар килде. Бүгенге көндә 1 291 698 кеше прививка ясаткан.

Видеоконференция режимында Татарстан Президенты Рөстәм Миңнеханов Югары Ослан һәм Нурлат районнары вәкилләре белән элемтәгә керде. Ул Covid-19 авырулар санының артуы һәм санитария-эпидемиологик хәлне яхшырту, авыруларны профилактикалау өчен нинди чаралар күрелүе турында аңлатуны сорады.

Рөстәм Миңнеханов шулай ук белем бирү оешмаларына Роспотребнадзорның барлык нормаларын һәм таләпләрен үтәү, иртәнге фильтрлар үткәрү һ. б. өлешендә контрольне дәвам итәргә кушты.