Татарстанда 2023 елда информатика, җәмгыять белеме, тарих һәм әдәбият буенча БДИ тапшыруны сайлаган унберенче сыйныф укучылары саны арткан

2023 елның 21 марты, сишәмбе

Татарстанда 2023 елда информатика, җәмгыять белеме, тарих һәм әдәбият буенча БДИ тапшыруны сайланган унберенче сыйныф укучылары саны артты. Бу хакта бүген Татарстан Республикасы Хөкүмәте Йортында узган брифингта ТР мәгариф һәм фән министры Илсур Һадиуллин хәбәр итте.

Брифингның төп темасы - 2023 елда Татарстан Республикасында дәүләт йомгаклау аттестациясен үткәрү үзенчәлекләре.

"Рус теленнән БДИ 14 937 чыгарылыш укучысы тапшырачак. 2023 елда чыгарылыш укучылары саны 2022 ел белән чагыштырганда 748 кешегә кимегән. Шул ук вакытта узган ел белән чагыштырганда аерым фәннәр буенча БДИда катнашучылар саны артты», — дип сөйләде Илсур Һадиуллин.

Аерым алганда, информатика һәм ИКТ быел 3289 чыгарылыш укучысын тапшырачак, бу 674 кешегә күбрәк, ә җәмгыять белеменнән БДИны тапшыручы 5986, яки 68 укучыга күбрәк. Тарихны сайлаган унберенче сыйныф укучылары саны, 15 укучыга артып, 1664кә җиткән. Әдәбиятны 819 укучы тапшырачак, бу 12 чыгарылыш укучысына күбрәк.

Шул ук вакытта, Илсур Һадиуллин сүзләренчә, башка фәннәр буенча БДИда катнашучылар саны кими бара. Аерым алганда, профильле математиканы 7574 укучы тапшырачак, бу 140 кешегә кимрәк. Физика буенча БДИда катнашучылар саны - 468 кешегә, 2207гә кадәр, химия буенча 348гә (1664 кешегә кадәр), биология буенча 112гә (2587гә кадәр), география буенча тугызга (136 чыгарылыш укучысына кадәр) кимегән.

Быел инглиз телен 1955 унберенче сыйныф укучысы тапшырачак, һәм бу 124 кешегә азрак, немец телен 14 укучыга азрак, яки 17 чыгарылыш укучысына азрак. Француз телен 13 укучы сайлаган, аларның саны ике кешегә кимегән.

"БДИда катнашучыларның гомуми саны, шул исәптән узган елгы чыгарылыш укучылары һәм урта һөнәри белем бирү учреждениеләре студентларына килгәндә, БДИда катнашуга барлыгы 16 305 кеше килгән", — дип ассызыклады министр.

Узган ел белән чагыштырганда бу категориядә БДИда катнашучылар саны профильле математика буенча — 108гә, информатика һәм ИКТ буенча — 795кә, биология буенча — 74кә, тарих буенча — 90га, җәмгыять белеме буенча — 250гә һәм әдәбият буенча — 119га арткан.

"Катнашучыларның максималь саны профильле дәрәҗәдәге математика, җәмгыять белеме һәм информатика тапшыра. Шул ук вакытта физика буенча БДИда катнашучылар саны 381гә кимеде», — дип нәтиҗә ясады министр.

Бердәм дәүләт имтиханының вакытыннан алдагы чоры 20 марттан 19 апрельгә кадәр үткәрелә. Төп чор 26 майда башлана һәм 1 июльдә тәмамлана. Рус телен һәм база математикасын тапшыручылар өчен өстәмә чор 6-19 сентябрьдә үткәреләчәк.