ТР Хөкүмәте Йортында махсус хәрби операциядә катнашучыларга һәм аларның гаиләләренә ярдәм мәсьәләләре буенча брифинг узды

2023 елның 6 ноябре, дүшәмбе

Татарстанда «Үзеңнекеләрне кайгырту» республика программасы эшләнде. Уңайлылык өчен шул ук исемдәге интернет-ресурс эшләнгән һәм чат-бот эшли башлаган. Бу хакта Татарстан Республикасы Хөкүмәте Йортында узган брифингта Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары Ләйлә Фазлыева хәбәр итте.

"Татарстан министрлыклар һәм ведомстволар линиясе буенча билгеләнгән барлык ярдәм чараларын тәэмин итә. Федераль, төбәк һәм муниципаль ярдәм чаралары бар. Хакимият органнары адрес чараларын тәэмин итү өчен бер-берсе белән хезмәттәшлек итә. Алар барысы өчен дә бердәнбер пакет түгел, ә вариантлары төрлечә» , — дип билгеләп үтте ул.

Спикер хәбәр иткәнчә, республика хезмәттән азат ителгәннәр, шулай ук ялда яки дәвалануда булганнар белән хезмәттәшлек итә. Барлык чаралар да сынау режимында эшли башлаган «Үзеңнекеләрне кайгырту» республика программасына берләштерелгән. Анда милек, финанс һәм башка характердагы барлык ярдәм чаралары тупланган.

"Барлык мәгълүмат сайтны тулыландыру өчен әзерләнгән. Мәгълүмат ресурсы ярдәм чаралары алучылардан кара-каршы элемтә мөмкинлеге бирә. Сораулар туса, без һәр тормыш ситуациясен карап чыгачакбыз һәм ярдәм чаралары алу өчен барлык киртәләрне бетерәчәкбез. Сорауларны "кайнар линия" белгечләре эшкәртәчәк. Моннан тыш, telegramда „Үзеңнекеләрне кайгырту“ республика чат-боты эшли башлады», — дип билгеләп үтте Л. Фазлыева.

РФ Пенсия һәм Социаль иминият фондының ТР буенча бүлеге идарәчесе Эдуард Вафин ассызыклаганча, Россия Социаль фондының Татарстан бүлеге хәрби хезмәткәрләргә һәм аларның гаилә әгъзаларына тулы һәм һәрьяклап социаль ярдәм күрсәтә. "Сугыш хәрәкәтләре ветераннарының барысы да айлык акчалата түләү алу хокукына ия. Аның күләме, индексацияне исәпкә алып, 3,8 мең сум тәшкил итә. Россия Геройлары ай саен акчалата түләү алу хокукына ия. Әлеге түләү иң зур күләмгә ия һәм 83,4 мең сум тәшкил итә. 2023 елда Россия Герое исеме якташыбыз Рәсим Баксиковка бирелде", - дип хәбәр итте ул.

Спикер билгеләп үткәнчә, мобилизацияләнгән хәрби хезмәткәрнең йөкле хатыннарына, йөклелек вакыты 180 көннән ким булмаган очракта, бер тапкыр бирелә торган пособие билгеләнә. Бер тапкыр бирелә торган түләү күләме 36,2 мең сум тәшкил итә. Мобилизация буенча хәрби хезмәт тәмамланган көннән алып алты ай эчендә ярдәм сорап мөрәҗәгать итәргә кирәк.

"Ана, опекун яки башка туганы өч яшькә кадәрге мобилизацияләнгән хәрби хезмәткәрнең баласына айлык пособие алырга хокуклы. Башка туганы дип, әгәр баланың әнисе аны тәрбияли алмаса, баланы караучы кеше күздә тотыла. Әлеге пособие 15,5 мең сум күләмендә түләнә», — дип төгәлләде Э. Вафин.

Бала тууын көткән һәм 17 яшькә кадәрге балаларны тәрбияләгән гаиләләр бала туу һәм аны тәрбияләү уңаеннан айлык бердәм пособиегә гариза бирергә хокуклы. Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, мобилизацияләнгән гаиләнең җан башына уртача керемен исәпләгәндә, эштән кергән керем, пенсия, социаль түләүләр һәм матди ярдәм исәпкә алынмый. Шулай ук керемнәрнең булмавы да исәпкә алынмый. Бу очракта бердәм пособие алты ай эчендә түләнәчәк.

"Беренче балалары туган яки өч яшькә кадәр уллыкка алынган ата-аналар 2023 елның 1 гыйнварына кадәр туган яки уллыкка алынган очракта ай саен түләргә хокуклы. Әлеге сумма Россия субъектында балалар өчен яшәү минимумы күләменә тигез һәм 11,8 мең сум тәшкил итә», — диде спикер.

Балалары  туган яки өч яшькә җиткәнче уллыкка алынган ата-аналар, әгәр гаиләнең җан башына уртача кереме күләме Татарстанда җан башына яшәү минимумының ике тапкырдан артмаса - 24,4 мең сумнан артмаса, ана капиталы акчалары исәбенә айлык түләү алу хокукына ия.

Бүлек хәрби хезмәткәрләргә инвалидлык буенча пенсия билгели, чөнки алар имгәнгән, җәрәхәтләнгән, контузияләнгән яки ирекле формированиедә булу турында контракт буенча бурычларын үтәүгә бәйле. Мәсәлән, гомуми авыру нәтиҗәсендә инвалидларга инвалидлык буенча иминият яки социаль пенсия билгеләнә.

Сугыш хәрәкәтләре инвалидларына һәм гомуми авыру нәтиҗәсендә инвалидлыкка чыкканнарга ирекле формированиедә булу турында контракт буенча бурычларын үтәүгә бәйле рәвештә инвалидлык башланганда ай саен акчалата түләү билгеләнә. 2020 елның июленнән әлеге түләү гаризасыз билгеләнә.

Моннан тыш, инвалидлар хәрби имгәнү аркасында ай саен акчалата компенсация ала. Компенсация күләме инвалидлык төркеменә бәйле һәм беренче төркемдә 21,9 мең сум, икенче төркемдә 10,9 мең сум, өченче төркемдә 4,3 мең сум тәшкил итә. Инвалидлар техник реабилитация чаралары белән тәэмин ителә һәм ОСАГО компенсациясен ала ала.

Татарстаннан өлешчә мобилизация буенча чакырылган хәрбиләрнең күбесе сугыш хәрәкәтләре ветераннары таныклыкларын алды инде. Аны бирү тәртибе турында Татарстан Хәрби комиссариатының гражданнар белән эшләү буенча башлыгы Сергей Котин сөйләде. "Сугыш ветераннары-федераль ташламалар алучылар. Таныклык бирү турындагы мөрәҗәгатьләр Оборона министрлыгының махсус комиссияләрендә карала", - дип искәртте ул.

Кабул ителгән үзгәрешләргә һәм өстәмәләргә ярашлы, Кораллы Көчләр ветераннары — МХОдә катнашучылар, яралар, контузияләр һәм имгәнүләр алу сәбәпле, Оборона министрлыгының медицина оешмаларында дәвалану вакытында довольствие ала ала. Документны конкрет хәрби-медицина оешмасы янындагы комиссияләрнең эшен оештыру-техник тәэмин итү белән шөгыльләнүче кадрлар хезмәтләреннән алырга мөмкин.

"Димәк, таныклыкны хәрби часть һәм хәрби хезмәт үтә торган округ бирергә тиеш түгел. Документларны Оборона министрлыгының медицина оешмасында да җыярга мөмкин", - дип төгәлләде спикер.

Элегрәк Россия Президенты Владимир Путин дәүләт ягыннан ярдәм махсус хәрби операциядә катнашучылар өчен мотивациянең төп моменты булып тора дип белдергән иде.