Татарстан Республикасы Премьер-министры Алексей Песошин Kazan Digital Week – 2023 халыкара форумын ябу тантанасында катнашты

2023 елның 22 сентябре, җомга

Бүген Казанда Kazan Digital Week – 2023 халыкара форумын ябу тантанасы уза.

Чарада РФ Цифрлы үсеш министры Мәкъсүт Шадаев, Татарстан Республикасы Премьер-министры Алексей Песошин, ТР Фәннәр академиясе президенты, Цифрлы үсешкә ярдәм итү ассоциациясе Советы рәисе, «Юл хәрәкәте иминлеге» ДБУ директоры Рифкать Миңнеханов һәм башкалар катнашты.

Исегезгә төшерәбез, Kazan Digital Week – 2023 кысаларында 107 секция һәм мастер-класс уздырылды, 34 түгәрәк өстәл оештырылды, меңләгән аудитория алдында 900гә якын спикер чыгыш ясады, биш партнер конференциясе узды, хезмәттәшлек турында 37 килешү һәм перспективалы ниятләр турында меморандум имзаланды.

Форум кысаларында шулай ук колачлы һәм эчтәлекле күргәзмә узды, анда Россиянең 133 әйдәп баручы корпорациясе һәм компаниясе тәкъдим ителде. Экспозициянең гомуми мәйданы 4 мең кв. метрдан артык («Казан-Экспо» ХКҮ) тәшкил итте.

Алексей Песошин форумны ябу тантанасында чыгыш ясаганда искәрткәнчә, Kazan Digital Week – 2023тә математика һәм физиканың фундаменталь законнарына, ясалма интеллектка, кибернетикага, программалаштыруга нигезләнгән югары технологияләрне тармак цифрлы хәл ителешләренә һәм җәмгыятькә әһәмиятле мобиль хезмәтләргә, һөнәри юнәлеш бирүгә әйләндерү, мәгариф һәм коммерция ресурсларымәсьәләләре каралды.

Түгәрәк өстәлләрдә цифрлы технологияләр һәм югары технологияле продуктлар кертү ярдәмендә төрле мәсьәләләр һәм аларны хәл итү вариантлары турында фикер алыштылар.

Форум илебез компанияләренә һәм стартапларына үз эшләнмәләрен күрсәтергә һәм потенциаль партнерларның, инвесторларның һәм заказчыларның игътибарын җәлеп итәргә мөмкинлек бирде.

Форум нәтиҗәләре буенча җыентык төзеләчәк, анда 200дән артык мәкалә керәчәк.

Алексей Песошин Россия Хөкүмәте Рәисе Михаил Владимирович Мишустинга, Россия Федерациясе Цифрлы үсеш министрлыгы башлыгы Максут Игоревич шадаевка, Kazan Digital Week федераль дәрәҗәгә чыгуы өчен Россия Федерациясе Хөкүмәте әгъзаларына рәхмәт белдерде.

Ул шулай ук форумның барлык партнерларына финанс, идеологик һәм мәгълүмати ярдәмнәре өчен, ә галимнәргә, дәүләт корпорацияләре һәм җитештерү компанияләре җитәкчеләренә Kazan Digital Week мәйданчыгына актив ярдәмнәре өчен рәхмәт белдерде.

Алексей Песошин барысына да укуда, фәнни эшчәнлектә һәм бизнеста уңышлар теләде һәм Казан 2024 елның сентябрендә булачак форумда барысын да кабат сәламләвенә шат булачагын хәбәр итте.

Россия цифрлы үсеш министры Мәкъсүт Шадаев Kazan Digital Week ябылу тантанасында хәбәр итте: Татарстан хакимият органнарындагы һәм бюджет учреждениеләрендәге барлык эш урыннарын Россиянең Astra Linux операцион системасына күчерү турында килешүгә кул куйды. "Региональ цифрлаштыру базарында иң зур килешүнең дәлиле бар. Татарстан Республикасы хакимият органнарындагы һәм бюджет учреждениеләрендәге барлык эш урыннарын илнең операцион системасына күчерү турында килешүгә кул куйды», - дип белдерде Мәкъсүт Шадаев.

Ул сүз 150 меңнән артык эш урыны турында барганын аңлатты. Вакытларга килгәндә, Мәкъсүт Шадаев конкрет даталарны атамады, бары тик күчүнең «күренеп торган срокларда» узачагын билгеләп үтте.

Дәүләт югары интеллектуаль транспорт чаралары өлкәсендә катгыйрак регулятор булырга тиеш. Kazan Digital Week ябылу тантанасында шундый тәкъдим белән ТР Фәннәр академиясе президенты, Цифрлы үсешкә ярдәм итү ассоциациясе Советы рәисе, «Юл хәрәкәте иминлеге» ДБУ директоры Рифкать Миңнеханов чыгыш ясады.

"Бүгенге көндә 4-5 еллык горизонтта ИТС, аерым алганда, пилотсыз аппаратлар үсешен фаразлап була торган мәйданчык булу, шулай ук белем бирү программаларына кирәкле компетенцияләр салу мөһим. Дәүләткә федераль һәм төбәк дәрәҗәсендә югары интеллектуаль транспорт чаралары өлкәсендә катгыйрак регулятор булырга кирәк», - дип билгеләп үтте спикер.

Шул ук вакытта Рифкать Миңнеханов өлкәне алга таба үстерү өчен бизнесны бу процессларга тыгызрак интеграцияләү кирәклеген ассызыклады.

Аннары Хакатон җиңүчеләрен бүләкләү тантанасы узды.