Алексей Песошин һәм Николай Гречушкин Татарстан Республикасы буенча Россия ГТХМ Баш идарәсенең һәм Татарстан Республикасы ГТХМ ның уртак коллегиясендә катнаштылар

2022 елның 20 гыйнвары, пәнҗешәмбе

Бүген Казанда Гражданнар оборонасы һәм гадәттән тыш хәлләрне кисәтү һәм бетерү буенча территориаль ярдәмче система һәм гражданнар оборонасы эшчәнлеге нәтиҗәләренә һәм 2022 елга бурычлар билгеләүгә багышланган Татарстан Республикасы буенча Россия ГТХМ Баш идарәсе һәм Татарстан Республикасы ГТХМ уртак коллегиясе узды.

Коллегия эшендә Татарстан Премьер-министры Алексей Песошин, РФ Гражданнар оборонасы эшләре, гадәттән тыш хәлләр һәм табигый бәла-казалар нәтиҗәләрен бетерү министры урынбасары генерал-лейтенант Николай Гречушкин катнашты.

Татарстан Республикасы буенча Россия ГТХМ Баш идарәсе һәм Татарстан Республикасы ГТХМ уртак коллегиясендә Николай Гречушкин үзенең чыгышында хәзерге вакытта Россия Федерациясе Хөкүмәте тарафыннан 2030 елга кадәр Россия Гадәттән тыш хәлләр министрлыгын яңадан җиһазландыру программасы кабул ителүен ассызыклады, бу Россия Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының янгын сүндерү һәм коткару бүлекчәләрен яңа техника белән тәэмин итәргә мөмкинлек бирәчәк.

"Шуны да билгеләп үтәргә кирәк, Татарстан Республикасы үзенең техник җиһазланышы буенча Мәскәү һәм Санкт-Петербург башлыклары белән чагыштыра ала. Россиянең күп кенә төбәкләрендә сугышчан урыннарга әле иске «көч» ләр дә чыга, аларга запас частьләрне дә табып булмый. Татарстан Республикасының иске техниканы республика бюджеты хисабына ремонтлау һәм яңадан җиһазландыру буенча үрнәге бик күркәм һәм файдалы. Барлык регионнар да мондый мөмкинлеккә ия түгел. Россия Гадәттән тыш хәлләр министрлыгын яңадан җиһазландыру программасы кысаларында республиканың КАМАЗ һәм Казан вертолет заводы кебек алдынгы предприятиеләре белән тыгыз эшли. Без Төньяк диңгез юлын саклау өчен поляр шартларда эшләү өчен заманча техника сатып алабыз. Аерым алганда, без 9 Ми-38 һәм 4 МИ-8 вертолетын Төньяк шартларында очышлар өчен тулысынча җиһазландырылган МИ-8 вертолетын алуга контракт төзедек. Әлеге программа буенча безгә модернизацияләнгән «КАМАЗ» лар да килә, - дип билгеләп үтте Николай Гречушкин. - Кеше тормышын саклау эшендә уңай момент буларак, мин автоном төтен янгын хәбәрчеләре куюны аеруча билгеләп үтәм. Тик моның белән генә тукталып калырга ярамый, халыкны яклау буенча яңа чаралар, яңа ысуллар, яңа идеяләр кирәк".

Аннары утырышта нотык белән Татарстан Республикасы буенча Россия ГТХМ Баш идарәсе башлыгы, эчке хезмәт генерал-лейтенанты Рафис Хәбибуллин чыгыш ясады.

Искәртик, коллегия башланыр алдыннан 3 нче янгын сүндерү һәм коткару бүлеге территориясендә Россия ГТХМ башлыгы урынбасары Николай Гречушкин һәм Татарстан Республикасы Премьер-министры Алексей Песошин республика хезмәткәрләренә 14 берәмлек янгын-коткару техникасы ачкычларын тапшырдылар. Шуларның 3 янгын сүндерү автоцистернасы һәм водолаз барокамерасы Татарстан Республикасы бюджеты хисабына сатып алынган, ә калган махсус автомобильләр Россия Гадәттән тыш хәлләр министрлыгы тарафыннан алынган. (Барлыгы Россия ГТХМ һәм Татарстан Республикасы Президенты ярдәме белән узган 2 елда 50 берәмлек техника сафка алынды һәм 75 янгын сүндерү һәм коткару автомобильләренә капиталь ремонт ясалды).

Моннан тыш, Алексей Песошин һәм Николай Гречушкин Татарстан Республикасы Премьер-министры Кубогына янгын-коткару спорты буенча XVII Бөтенроссия ярышларын ачу тантанасында катнаштылар.